Amherst Town Council hosted the annual Volunteer and Athletic Achievers Recognition Ceremonies Tuesday and Wednesday evening, celebrating the community’s tremendous efforts and accomplishments in both volunteer efforts and sport performance.

“The great success of our community events would not be possible without the achievements and efforts from community volunteers and athletic achievers here in Amherst,” said Mayor David Kogon. “I would like to extend my greatest appreciation to these individuals, who continue to make Amherst such a great place to live, work and play.”

Following introductory remarks by Amherst Facility and Scheduling Coordinator Corey Crocker and Mayor David Kogon, Amherst Town Council presented appreciation certificates to over 100 nominated volunteers and athletic achievers (please see list below).

In celebration of National Volunteer Week, April 23-29, Mayor Kogon presented a special plaque to Joan Fowler Tuesday evening, recognizing her outstanding contribution to the community and being named Amherst’s Volunteer Representative of the Year. Joan is a loyal, responsible and committed volunteer throughout the community, and has volunteered a great amount of her time to three local organizations including the Amherst Chapter Kidney Foundation, Christmas for Kids, and Dick’s Jamboree.

Mayor Kogon also presented a special plaque to Madelynn Carter, Amherst’s Youth Volunteer of the Year. Madelynn has demonstrated her ongoing dedication and commitment to the community`s youth sitting on Amherst Youth Town Council (AYTC) for six consecutive years, and this year being voted in as the Council’s 2016-17 AYTC Junior Mayor. Madelynn also excels academically and in her extracurricular activities.

The Town of Amherst would like to extend its deepest appreciation to the number of individuals and organizations who nominated volunteers and athletes for this special event. 

2016-17 Volunteer Honourees

Joan Fowler

Amherst Volunteer Representative of the Year

Madelynn Carter

 Amherst Youth Volunteer of the Year

Amy Patriquin

Community Volunteer - "Voices" Make it Happen, Heart & Stroke Foundation, Food Bank, First Baptist Church

Debbie Frenette

Community Volunteer - YMCA, Skating, Schools, Food Bank, Maggie's Place

Ida Terrio

Royal Canadian Air Force Association

Paul Calder

United Way of Cumberland County

Michelle MacKay Hicks

CARMA

Bill Hopper

VON Cumberland

Theresa Ellis

Amherst Chapter, Kidney Foundation

Barbara Baxter

Amherst Lions Club

Kathy Curtis

Canadian Red Cross

Eveyln Bishop

Amherst Food Assistance Network

Will Rodd

Christmas Dinner/Cumberland Health care

Lisa Emery

Tantramar Community Radio

Geoff DeGannes

Tantramar Community Radio

Treva Hebb

Cumberland Heatlth Care Auxiliary

Audrey Gallant

Dick's Jamboree

Albert Ripley

Dick's Jamboree

Rev. Charlotte Ross

Community Volunteer - Zonta Club, Amherst Food Assistance Network, Cumberland County Hospice

Rob Roy

Community Volunteer - Amherst Rotary Club/Camp Tidnish, Amherst Community Christmas Dinner, Rotary Refugee Project

Sharon Snook

Double "D" 4 H Club

Linda Johnson

Amherst Lioness Club

Drew Polegato

Showcase Productions

Jeanette Jackson

Amherst CIBC Wood Gundy Ramblers

Carolyn MacAloney

Amherst CIBC Wood Gundy Ramblers

Lynne Milner

Amherst CIBC Wood Gundy Ramblers

Ralph Milner

Amherst CIBC Wood Gundy Ramblers

Peggy Murray

Legacy of Life

Charlie Tooke

Amherst 50 + Club

Judy Tooke

Amherst 50 + Club

Jack Hilchey

The Alzheimer Society of NS

Ruth Trenhom

Tantramar Chapter IODE

Isaac Vansnick

Cumberland YMCA      

Jayden Hoeg

Cumberland YMCA       

Noah Petten

Cumberland YMCA   

 

2016-17 Athletic Achievers Honourees

 

Amherst Spartans Girls Basketball NS U18 AA Provincial Champions

  • Madison Bennett
  • Ceilidh Bennett
  • Ryanne Belyea
  • Sonia Minocha
  • Rachel Chevarie
  • Hannah Beland
  • Kylee Balser
  • Brooke Wilson
  • Emma Gould
  • Darcy Gould
  • COACH – Thomas Skabar
  • ASST. COACH – Sydnee Balser

Amherst Sonics Boys Basketball NS U18 AA Provincial Champions

  • Caleb Pye
  • Patrick Liebmann
  • Joel McCrossin
  • Jordan Dyck
  • Blake Thompson
  • Alex Rushton
  • COACH - Jason Morse

Amherst Cheetahs Girls Basketball Nova Scotia U18 Division 3 Provincial Champions

  • Emma Bickerton
  • Sharon McCrossin
  • Renee Allen
  • Miah Tooley
  • Brianna MacIntyre
  • Tameka Hussey
  • Jordan Janes
  • Ivy Partridge
  • Jemma Todoschuck
  • Maddi Bacon
  • Abby Mosley
  • Coach - Terri Hope
  • Assistant Coach – Tammy Bickerton

Special Olympics Nova Scotia Provincial Summer Games 2016 Gold Metal

Bocce Team – Venice Division  Team Name: Amherst 3

  • Mary Ann Clark
  • Vance Pyne
  • Chrissy Stonehouse
  • David Teed
  • COACH - Michelle Mattix

Special Olympics Nova Scotia Provincial Summer Games 2016

  • John Hachey                          Gold in Running Long Jump
  • Adrian Henderson                   Gold in 50 M. Race
  • Matthew Porter                       Gold in Shot Put
  • COACH - Curt Speight          

           

Tae Kwon-Do Gold Medalist

  • Jessica Liebmann      
  • Eastern Canadians and Canadian Nationals Junior Women’s Blue Belt Sparring
  • Karissa Carroll
  • Eastern Canadians ITF Championships Green Belt Pre-Junior Girls Sparring 
  • Canadian National ITF Championships Pre-Junior Girls Blue Belt Sparring
  • Angela Jorgenson
  • Eastern Canadian ITF Championships, Senior Women’s Red Belt Sparring
  • Margaret Mattinson
  • Valley ITF Open, Women’s Yellow Belt Pattern & Sparring
  • Rob Zerdzicki
  • Valley ITF Open, Senior Men’s Yellow Belt Pattern & Sparring
  • Gavin Zerdzicki
  • Valley ITF Open, Boy’s 8-10 Years old Yellow Belt Patterns
  • Kaden Wilson
  • Canadian National ITF Championships, 7-9 Years old Boys Light Weight Sparring
  • Nathaniel White
  • Valley ITF Open, 9-10 Years old Green Belt Patterns and
  • Eastern Canadian Boys Yellow Belt Patterns
  • Alex Rossong
  • NS ITF Open Boys & Valley Open, 8-9 Years old Green Belt Sparring
  • Sabastien Emmerson
  • NS ITF Open Pre-Junior Boys Red Belt Sparring
  • Ethan Doncaster
  • Eastern Canadians Atom Boys Light Weight Sparring
  • Beau Janes
  • Maritime Open 8 Years old Yellow Belt Sparring

Nova Scotia Provincial Gymnastics Championships 2016

  • Megan Sealy (Amherst Aerials Gymnastics Club)
  • 1st Place in Vault, Bars, Beam and Floor
  • 1st Place Overall in Novice 3

2016 Nova Tech Provincial Swimming Championships

  • Olivia Bacon  (Cumberland Spartans Swim Club)
  • 1st Place in 50 M  freestyle 
  • 1st Place in 200 M freestyle
  • 1st Place in 50 M backstroke
  • 1st Place in 50 M butterfly

Amherst Regional High School Vikings Cheerleading

Cheer Expo Nationals Winners with a Paid Bid to “The Cheer & Dance Finals” & an Awesome Choreo Award

  • Haley Chapman
  • Clara Langille-Schumann
  • Rebekka Cade
  • Jenna Dwyer
  • Emilie Gagne
  • Charley Goldrich
  • Rebecca Stone
  • Cody Childs
  • Minori Watanabe
  • Brittney Ripley
  • Daphne Fawthrop
  • Allie Degenstein
  • Anna Gould
  • Ashleigh Coffin
  • Veronica Caballero
  • Amber Strickland
  • Lynsey O’Brien
  • Jill Gallant
  • Hailey Thayer
  • COACH - Ashley Grace
  • COACH - Megan Everill
  • COACH - Marcie LeBlanc